Farby, laky, spreje, tmely, maliarske náradie za rozumné ceny

 • Naši odborníci Vám poradia (Po-Pia: 8:00-17:00)

  Domaľovali ste? Takto sa postarajte o valčeky a štetce

  Autor: Sopková Terézia | Publikovaný: 10.01.2022

  Štetce a valčeky je dôležité po maľovaní správne vyčistiť. Odmenou bude, že ich môžete použiť aj opakovane. V našej ponuke nájdete kvalitné maliarske štetce a valce, ktoré si zachovávajú svoj tvar a vlákna. Vďaka tomu vám dobre poslúžia počas mnohých maliarskych projektov. Ako teda správne vyčistiť maliarske štetce a valčeky?

  Asi najdôležitejšie je nenechať zbytky farby zaschnúť a vyčistiť náradie ihneď po použití. Na odstránenie prebytočnej farby zo štetca môžete papierové utierky alebo noviny. Na odstránenie prebytočnej farby z valčeka je výborná škrabka na maliarske valce. Ak sa chystáte v maľovaní pokračovať aj na druhý deň, stačí, ak valček alebo štetec vložíte do pevne uzatvoreného plastového vrecka.

  undefined

  Vodou riediteľné farby

  Pri natieraní vodou riediteľnými farbami odporúčame na čistenie náradia použiť špeciálny čistič, ktorý zanechá vlákna mäkké. Neriedený čistič nalejte do nádoby a nechajte v nej maliarske náradie ponorené niekoľko minút, aby sa čistič dôkladne vsiakol. Zotrite z náradia prebytočnú farbu a čistič. Náradie následne dočistite a opláchnite pod prúdom vody. Papierovými utierkami alebo novinami odstáňte prebytočnú vodu. Štetce alebo valčeky nechajte voľne zavesené vyschnúť. Takto ochránite vlákna pred zdeformovaním. Ak ich nemáte kam zavesiť, položte štetce voľne na handru. Rovnako postupujte aj pri valcoch.

  undefined

  Rozpúšťadlové farby

  Pri maľovaní farbami, ktoré sú riediteľné rozpúšťadlom, odporúčame na umývanie náradia použiť riedidlo, ktoré je uvedené v technickom liste alebo čistič maliarskeho náradia. Nástroje neumývajte pod tečúcou vodou. Nalejte riedidlo alebo čistič do vhodnej nádoby, ponorte do nej štetec alebo valček a nechajte vsiaknuť do vlákien. Potom z náradia zotrite prebytočné riedidlo alebo čistič a prejdite niekoľkokrát po papierovej utierke alebo novinách. Následne nechajte nástroj vyschnúť.

  Skladovanie náradia

  Po uschnutí zabaľte štetce do papierového obrúsku alebo novín, aby sa na ne nenachytali nečistoty. Štetce môžete zavesiť štetinami smerom nadol alebo ich uložiť do nádoby štetinami nahor, aby mali štetiny dostatok priestoru a nedochádzalo k zbytočným deformáciám.  

  Náš tip: ak sa chystáte do pár hodín opäť maľovať, postačí zabaliť štetce alebo valce do fólie či sáčku, aby nevyschli a takto sú pripravené na ďalšie použitie.

  Zdieľať
  Copyright © 2024, xfarby.sk