Farby, laky, spreje, tmely, maliarske náradie za rozumné ceny

 • Naši odborníci Vám poradia (Po-Pia: 8:00-17:00)

  Parížsky štýl – buďte jednoducho šik!

  Autor: Sopková Terézia | Publikovaný: 20.05.2022

  Elegantný a romantický interiér. I takto sa dá veľmi jednoducho charakterizovať francúzsky štýl bývania. Hodí sa do mestských bytov (parížsky štýl) ale i do vidieckych domov (provensálsky štýl). Nehovoríte po francúzsky a nikdy ste neboli vo Francúzsku, no táto krajina vás niečím k sebe priťahuje? Nie je to nič neobvyklé. Francúzsko a hlavne Paríž má schopnosť pripútať k sebe ľudí svojou krásou, eleganciou, štýlom, kultúrou. A čo keby sme vám povedali, že nielen francúzi môžu žiť v parížskom štýle? S našou pomocou sa aj váš domov môže zmeniť na mesto snov! 

  undefined

  Aký je Parížsky štýl?

  Zariadenie domácnosti v parížskom štýle je orientované na dizajn a majestátnosť. Častokrát sa v ňom mixujú viaceré štýly, pretože jeho hlavným cieľom je byť cool. Do takéhoto interiéru sa hodia barokové kusy nábytku, ktoré pôsobia hravo a romanticky. Dôležitým doplnkom je čalúnený nábytok so zamatovým poťahom a ťažké látkové závesy. 

  Nesnažte sa vytvoriť dokonalý príbytok, prijmite jeho nedokonalosti a zvýraznite to, čo je na ňom výnimočné. Nemusíte mať doma krásny nový lesklý nábytok a ani sa nemusíte vrhnúť do renovácie vintage kúskov. Pracujte s tým, čo máte. Bývanie v parížskom štýle nie je perfektné. No napriek tomu má svoje čaro. 

  Vymaľujte si to správne

  Výber správnych odtieňov do vášho domova v modernom parížskom štýle je mimoriadne dôležitý. Dominantným odtieňom stien je vo väčšine prípadov jasná biela spolu s pastelovými farbami, ako je béžová (F503 Jasmine), svetlošedá (G500 Bungalow), svetlomodrá (H353 Forget me not) a svetloružová (F336 Marshmallow). Aj keď je štýl veľmi spojený so svetlými farbami, nájdete aj tmavšie vzory. Pri nábytku, závesoch či iných doplnkoch sa nebojte siahnuť po čiernych odtieňoch. Sú jednoducho šik. Okrem nich sa tiež u vás doma bude pekne vynímať terakotová (M316 Tomato) a smaragdovozelená (S373 Bosphorous).  

  undefined

  Pri maľovaní interiéru odporúčame farby z rady Optiva:

  Optiva 3 Ceramic Super Matt - umývateľná farba, vytvára hlboký matný efekt

  Optiva 5 Matt – umývateľná farba, vytvára matný efekt

  Optiva 20 Semi Matt – umývateľná farba, vytvára polomatný efekt 

  Ďalšie vhodné odtiene

  Zlatá odjakživa patrila k odtieňom, ktoré sa používali vo francúzskom štýle. Je známkou luxusu, extravagancie no i elegancie. Tento odtieň môžete bez obáv použiť napr. na doplnkoch - zrkadle, svietidlách, alebo aj na nábytku. Použiť na to môžete napríklad sprej Maston Gold. Vytvára vysoko lesklý povrch, ktorý sa veľmi podobá originálnym lešteným kovom. Môže byť použitý na drevo, kov, sklo, umelé povrchy, ako aj na dekorovanie sušených rastlín. 

  Jedným z najpoužívanejších odtieňov v parížskom štýle je červená, najmä jej tmavšie odtiene. Do priestoru prináša štýlovú atmosféru. Tento odtieň môžete použiť taktiež na nábytku alebo doplnkoch. Vynímať sa bude aj na stenách. No neprežeňte to. Jedna červená stena bude úplne stačiť.  

  undefined

  Podlahy

  Najbežnejšími podlahovými materiálmi v modernom francúzskom interiéri sú drevo a mramor. Drevo dodáva zemitú teplú farbu, ktorá pôsobí útulným a priateľským dojmom, zatiaľ čo mramor pôsobí luxusne a elegantne. Použiť sa dá vo vchodoch, halách alebo i kúpeľniach.  

  Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, myslite aj na jej vhodné ošetrenie. Ideálne sa na ňu hodí PARKETTI ÄSSÄ vodou riediteľný akrylátovo-polyuretánový lak. Vhodný je na parkety i drevené podlahy. Pred použitím podlahu prebrúste v smere štruktúry dreva, alebo dopadajúceho svetla z okien. Prach po brúsení dôkladne odstráňte vysávačom. 

  Lak pred použitím a občas počas aplikácie dôkladne premiešajte, nalejte na podlahu a pevne rozotrite nerezovým hladidlom v smere štruktúry dreva. Nechajte zaschnúť približne 1 hodinu a v prípade potreby prebrúste (brúsny papier 150). Prach po brúsení dôkladne odstráňte vysávačom. Na podlahu aplikujte oceľovým hladidlom 1-2 vrstvy podlahového laku. Medzi jednotlivými vrstvami nechajte povrch zaschnúť 30-60 minút.  

  Zdieľať
  Copyright © 2024, xfarby.sk